embarrass - онтологија

женира повеќе

женираат
Вид збор: Глагол, несвршен
Пречи некому, создава непријатност.
Француски: gêner Албански: pengoj, shqetësoj
(се женира) Се срами, се воздржува во друштво, се стеснува.
Албански: ngushtohem, sikletosem

стеснува повеќе

Види и: стесни (св.)
(се) стеснуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се) стега
Албански: ngushtohem

штутка повеќе

(се) шуткаат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се штутка) се стеснува, се воздржува, се женира
Албански: përmbahem
Примери:
Етјен, од своја страна, се штуткаше.