elbow - онтологија

лакот повеќе

мн. лакти
Вид збор: Именка, машки род
Дел од раката, зглоб што ги поврзува подлактицата и надлактицата.
Албански: bërryl
Употреба: Анатомија

лакт повеќе

мн. лакти
Вид збор: Именка, машки род
лакот
Албански: bërryl
Употреба: Анатомија

лакташи повеќе

Види и: лакти (несв.)
лакташат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се) лакти

лакти повеќе

(се) лактат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се пробива, си прави пат на груб начин (удирајќи со лактите).
Употреба: Разговорно