economist - онтологија

економист повеќе

мн. економисти
Вид збор: Именка, машки род
Специјалист по економија.
Албански: ekonomist
Употреба: Економија

иконом повеќе

мн. икономи
Вид збор: Именка, машки род
Човек што работи во служба за снабдување во некоја установа или претпријатие.
Албански: përmbarues
Употреба: Архаизам , Разговорно