ease - онтологија

лекне повеќе

лекна
Вид збор: Глагол, свршен
Стане лесно, полесно некому.
Употреба: Безлично

олесни повеќе

олеснат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи некому да му биде полесно нешто.
Албански: lehtësoj

поолесни повеќе

Види и: олесни (св.)
поолеснат
Вид збор: Глагол, свршен
(се поолесни) Ми (ти, му ...) олесни малку, донекаде.
Албански: lehtësoj