dynamic - онтологија

динамика повеќе

(едн.) динамиката
Вид збор: Именка, женски род
Дел од механиката што ги проучува законите на движењето на телата во зависност од силите што дејствуваат на нив.
Албански: dinamikë
Употреба: Физика
Тек, менување на некоја појава.
Албански: dinamikë
подвижност, живост, променливост
Албански: dinamikë
Употреба: Преносно значење

динамичен повеќе

динамични
Вид збор: Придавка
жив, полетен