dying - онтологија

загинувачка повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Губење живот.

издишувачка повеќе

мн. издишувачки
Вид збор: Именка, женски род
умирање
Албански: vdekje
Употреба: Преносно значење

умир повеќе

Вид збор: Именка, машки род
умирање
Употреба: Поетски збор

умирање повеќе

Види и: умира (несв.)
(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
умирачка
Албански: vdekje
Употреба: Медицина

умирачка повеќе

мн. умирачки
Вид збор: Именка, женски род
Време кога настапува смртта, смртен час.
Албански: vdekje
Употреба: Разговорно

умрен повеќе

умрени
Вид збор: Придавка
(со предлогот за) Желен за нешто.
Примери:
Умрен за вода.

услекнување повеќе

Вид збор: Именка, среден род
цркнување, пцовисување (за животни)