duality - онтологија

двојство повеќе

мн. двојства
Вид збор: Именка, среден род
Неделиво единство, здруженост на две нешта.
Албански: dyjësi, dualitet
Постоење на две форми кај една појава.
Албански: dualitet

дуалитет повеќе

мн. дуалитети
Вид збор: Именка, машки род
Двоен карактер.
Употреба: Филозофија