dryness - онтологија

сувост повеќе

Види и: сув (прид.)
(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
сув
Примери:
Сувоста на воздухот.

сувота повеќе

Види и: сув (прид.)
(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
сувост

сувотија повеќе

мн. сувотии
Вид збор: Именка, женски род
(ретко мн.) сувост
Албански: thatësi

сувотилак повеќе

мн. сувотилаци
Вид збор: Именка, машки род
сувотија
Употреба: Разговорно