drop out - онтологија

елиминација повеќе

(едн.) елиминацијата
Вид збор: Именка, женски род
Во спортот - исклучување од понатамошно натпреварување.
Албански: eliminim
Употреба: Спорт

изостане повеќе

изостанат
Вид збор: Глагол, свршен
Остане некаде (за повеќемина).
Албански: mbetem

испадне повеќе

испаднат
Вид збор: Глагол, свршен
Падне од внатрешноста на нешто.
Албански: bie
Престане да биде член во некој состав или дел од нешто.
Албански: braktis
Употреба: Преносно значење