drive away - онтологија

доистера повеќе

Види и: истера (св.)
доистераат
Вид збор: Глагол, свршен
Истера, избрка се, сите до еден.
Албански: largoj të gjithë
Истера некоја работа до крај, доистрае во некое настојување.
Албански: çoj deri në fund
Употреба: Преносно значење

истера повеќе

истераат
Вид збор: Глагол, свршен
Избрка некого од некаде.
Албански: dëboj

разбрка повеќе

разбркаат
Вид збор: Глагол, свршен
отстрани, пропади
Албански: përzen, largon

растера повеќе

растераат
Вид збор: Глагол, свршен
отстрани, пропади, изгони
Албански: largoj
Примери:
Штом го назначија него, сите ги растера.
За магла, облаци - разбие, расее.
Албански: largoj
Примери:
Ветрот ги растера облаците.