drinking - онтологија

пивкање повеќе

Види и: пивка (несв.)
мн. пивкања
Вид збор: Именка, среден род
Пиење, по малку.
Албански: pi nga pak

пивнување повеќе

Вид збор: Именка, среден род
пивнува

пиење повеќе

Види и: пие (несв.)
мн. пиења
Вид збор: Именка, среден род
пие
Албански: pirje

пијалак повеќе

мн. пијалаци
Вид збор: Именка, машки род
(само едн.) Пиење алкохол.
Албански: pije

пијанење повеќе

Вид збор: Именка, среден род
се пијани
Примери:
Ау, што пијанење беше!

пијанство повеќе

пијанството
Вид збор: Именка, среден род
пијанење
Албански: dehje

пијачка повеќе

мн. пијачки
Вид збор: Именка, женски род
пиење (обично алкохолно)
Албански: pije
Употреба: Гастрономија

цврцкање повеќе

Вид збор: Именка, среден род
пивкање