drill - онтологија

бормашина повеќе

мн. бормашини
Вид збор: Именка, женски род
електрична или рачна дупчалка
Германски: Bohrmaschine
Употреба: Технологија

бургија повеќе

мн. бургии
Вид збор: Именка, женски род
Алатка за дупчење на разновиден материјал.
Турски: burgu Албански: burgi

дупчалка повеќе

мн. дупчалки
Вид збор: Именка, женски род
Машина за дупчење, за правење дупки.

сврдел повеќе

мн. сврдли
Вид збор: Именка, машки род
Направа за правење дупки во дрво, метал и сл.
Албански: turjelë

сврдле повеќе

Види и: сврдел (м.)
мн. сврдлиња
Вид збор: Именка, среден род
сврдел
Употреба: Деминутив

сврдло повеќе

Вид збор: Именка, среден род
сврдел