dressing room - онтологија

гардероба повеќе

мн. гардероби
Вид збор: Именка, женски род
Просторија во театар во која уметниците се преоблекуваат и се подготвуваат за настап.
Албански: garderobë
Употреба: Сцена

тоалета повеќе

мн. тоалети
Вид збор: Именка, женски род
Просторија за облекување, дотерување, гардероба.
Француски: toilette Албански: garderobë, dhomë veshje
Употреба: Архитектура и градба