dress - онтологија

алишта повеќе

алиштата
Вид збор: Именка, множина
руба, облека

дреа повеќе

мн. дреи
Вид збор: Именка, женски род
облека
Употреба: Дијалектен збор

дрес повеќе

мн. дресови
Вид збор: Именка, машки род
Спортска облека во која се настапува.
Употреба: Спорт

промена повеќе

мн. промени
Вид збор: Именка, женски род
нов фустан, нов костум
Албански: fustan

руба повеќе

(едн.) рубата
Вид збор: Именка, женски род
облека, алишта
Турски: ruba Албански: veshje
Примери:
Направи ми една машка руба.

руво повеќе

мн. рува
Вид збор: Именка, среден род
Облека, обично горна.

саиче повеќе

Вид збор: Именка, среден род
саја
Употреба: Деминутив

тоалета повеќе

мн. тоалети
Вид збор: Именка, женски род
облека, обично горна женска
Француски: toilette Албански: veshje
Маса со огледала што служи за дотерување.
Француски: toilette Албански: tryezë tualeti
Просторија за облекување, дотерување, гардероба.
Француски: toilette Албански: garderobë, dhomë veshje
Употреба: Архитектура и градба