dress down - онтологија

изрезили повеќе

изрезилат
Вид збор: Глагол, свршен
Резили некого, посрамоти пред други луѓе.
Турски: rezil Албански: turpëroj, qortoj, bëj rezil
Употреба: Разговорно

испегла повеќе

испеглаат
Вид збор: Глагол, свршен
Претепа некого или искаже некому строги забелешки.
Албански: qortoj ashpër
Употреба: Преносно значење , Разговорно