drainage - онтологија

дренажа повеќе

мн. дренажи
Вид збор: Именка, женски род
Исушување на земјиште со помош на одводни цевки и канали.
Албански: drenazh, kullim
Отстранување на течност или гној од рана со помош на посебна цевка.
Албански: drenazh, kullim
Употреба: Медицина