dose - онтологија

доза повеќе

мн. дози
Вид збор: Именка, женски род
Количество лек или друга супстанција што се зема во определен период по рецепт или по потреба.
Албански: dozë
Определено количество, пакување, мера од нешто.
Албански: porcion
Употреба: Преносно значење

дозира повеќе

дозираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Определи, определува, даде, дава доза.