dominate - онтологија

господари повеќе

господарат
Вид збор: Глагол, несвршен
превладува, доминира
Албански: dominoj

доминира повеќе

доминираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Преовладува, има надмоќ, се истакнува, надвишува.
Албански: dominoj

овладее повеќе

овладеат
Вид збор: Глагол, свршен
завладее
Албански: dominoj

павка повеќе

павкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
повладува
Албански: dominoj
Употреба: Преносно значење , Разговорно