disposition - онтологија

диспозиција повеќе

мн. диспозиции
Вид збор: Именка, женски род
Дел од моралната или правната норма каде што се содржани правилата за однесување на поединците.
Албански: natyrë
Употреба: Правда
Склоност кон некои болести.
Албански: dispozitë
Употреба: Медицина

расположеност повеќе

Вид збор: Именка, женски род
расположен