disgust - онтологија

вџасеност повеќе

Види и: вџашеност (ж.)
вџасеноста
Вид збор: Именка, женски род
Згрозеност, шокираност.
Албански: neveri, indinjatë

гади повеќе

(се) гадат
Вид збор: Глагол, несвршен
Чувствува гнасење, одвратност, одбивност кон нешто.
Албански: gërditje, neveri

гнаси повеќе

гнасат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се гнаси) се гади
Албански: gërditem

гнасотилак повеќе

мн. гнасотилаци
Вид збор: Именка, машки род
одвратно, гадно
Албански: neveri, ndyrësi
Употреба: Преносно значење

грози повеќе

грозат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се грози) Чувствува гроза, одвратност, гадење.
Албански: neveri

загади повеќе

загадат
Вид збор: Глагол, свршен
(ми, ти, му... се загади) згади
Албански: fëlliq
Употреба: Безлично

згади повеќе

(се) згадат
Вид збор: Глагол, свршен
се гади
Албански: gërditem
(ми, ти, му...) се гади
Албански: neverit, gërdit
Употреба: Безлично

згрозеност повеќе

Види и: згрози (св.)
(едн.) згрозеноста
Вид збор: Именка, женски род
згаденост, запрепастеност, одвратност

згрози повеќе

(се) згрозат
Вид збор: Глагол, свршен
Почувствува одвратност, гадење.
Албански: neveri
Ми (ти, му ...) стане лошо.
Албански: bëhet keq
Употреба: Безлично

огнаси повеќе

Види и: гнаси (несв.)
огнасат
Вид збор: Глагол, свршен
(се огнаси) Се згнаси од нешто, осети гнасење.
Албански: indinjoj

одврати повеќе

одвратат
Вид збор: Глагол, свршен
(се одврати) Ми (ти, му...) се згади, почувствува одвратност.
Албански: neveri
Употреба: Безлично

скомраз повеќе

Вид збор: Именка, машки род
одвратност, грозотија
Употреба: Разговорно
Примери:
Скомраз му е.

ужаси повеќе

ужасат
Вид збор: Глагол, свршен
(се ужаси) Стане опфатен од ужас.
Албански: tmeroj, indinjoj

ужасне повеќе

Види и: ужаси (св.)
ужаснат
Вид збор: Глагол, свршен
(се ужасне) се ужаси
Употреба: Деминутив

ужасува повеќе

Види и: ужаси (св.)
ужасуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
згрозува
Албански: tmeroj, trishtoj
(се ужасува) се згрозува
Албански: tmeroj, trishtoj