disguise - онтологија

камуфлира повеќе

камуфлираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Лажно претстави, претставува; ја крие, сокрие вистината.
Француски: camouflage Албански: kamuflon, fsheh
Употреба: Преносно значење
(се камуфлира) Лажно се прикаже, прикажува, се сокрие, крие.
Француски: camouflage Албански: kamuflohet, fshihet
Употреба: Преносно значење

костимира повеќе

костимираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Облече, облекува некого во артистички костим.
Албански: kostimon, vesh

параван повеќе

мн. паравани
Вид збор: Именка, машки род
маска, прикривање
Албански: paravan, maskë
Употреба: Преносно значење

преоблече повеќе

преоблечат
Вид збор: Глагол, свршен
Преправи некого за да не се препознае.
Албански: fsheh, maskoj
(се преоблече) се маскира
Албански: maskohem, mbulohem

преправи повеќе

преправаат
Вид збор: Глагол, свршен
Измени лик, изглед некому.
Албански: ndryshoj