discord - онтологија

дисхармонија повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
неслога, несогласување
Албански: mosmarrëveshje
Употреба: Преносно значење

неединство повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
неслога, раздор, разногласје

неслога повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Немање слога.

несложување повеќе

Види и: несогласување (ср.)
мн. несложувања
Вид збор: Именка, среден род
несогласување

несогласување повеќе

мн. несогласувања
Вид збор: Именка, среден род
Немање на усогласеност.
Албански: diskordinim

раздор повеќе

раздорот
Вид збор: Именка, машки род
Разногласие меѓу одделни луѓе, расправија.
Албански: grindje, përçarje, sherr
Примери:
Предизвика раздор.

раскол повеќе

расколот
Вид збор: Именка, машки род
раздор
Албански: përçarje