disband - онтологија

распушти повеќе

распуштат
Вид збор: Глагол, свршен
(се распушти) се разотиде
Албански: shkrihet

растури повеќе

растурат
Вид збор: Глагол, свршен
(се растури) се распушти, се разотиде
Албански: shpërndaj

расформира повеќе

расформираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Растури, растура, прекрати, прекратува постоењето на нешто како организирана целина.
Примери:
Ја расформираа организацијата.

самоукине повеќе

Види и: укине (св.)
(се) самоукинат
Вид збор: Глагол, свршен
Се укине самиот себе.

укине повеќе

укинат
Вид збор: Глагол, свршен
Укине некое место, некоја установа и сл.
Албански: mbyll, pezulloj