diplomacy - онтологија

дипломатија повеќе

(едн.) дипломатијата
Вид збор: Именка, женски род
Правила, начела и начини на дејствување на една влада во областа на надворешната политика, вештина за водење на надворешната политика.
Албански: diplomaci
Употреба: Дипломатија
Група луѓе што се во надворешнополитичка служба на една држава.
Албански: diplomat
Употреба: Дипломатија
Вешто тактизирање, итроштина.
Албански: diplomaci
Употреба: Преносно значење