diphtheria - онтологија

дифтерија повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Заразна болест што се карактеризира со воспаление на слузокожата на душникот, грлото и носот и со општа затруеност на организмот.
Употреба: Медицина