diopter - онтологија

диоптрија повеќе

мн. диоптрии
Вид збор: Именка, женски род
Единица за мерење на прекршувањето на светлината кај оптичката леќа, обично при мерење на степенот на далековидоста или на кратковидоста заради корекција на видот.
Употреба: Медицина