dill - онтологија

копар повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Едногодишно растение cо мали ливчиња и жолти цветчиња што cе употребува како мирудија, во медицината и во козметиката.
Латински: Anethum graveolens Албански: kopër
Употреба: Ботаника , Гастрономија

мирудија повеќе

мн. мирудии
Вид збор: Именка, женски род
Едногодишно растение со особен мирис, со cитни жолти цветови што се користи како зачин
Латински: Anethum graveolens Албански: kopër, erëz