dignity - онтологија

дигнитет повеќе

мн. дигнитети
Вид збор: Именка, машки род
Достоинство, углед, чест, висока положба, вредност.

достоинство повеќе

мн. достоинства
Вид збор: Именка, среден род
(само едн.) Позитивна особина што се потврдува со високи морални вредности и самопочит.
Албански: krenari, dinjitet

достојание повеќе

мн. достојанија
Вид збор: Именка, среден род
Тоа што се прифаќа како неразделна сопственост на некого или на нешто.
Употреба: Книжевен збор