diet - онтологија

диета повеќе

мн. диети
Вид збор: Именка, женски род
Посебен режим на исхрана, сообразен со состојбата на организмот, што се состои во умереност или откажување од определени продукти (обично од масти) во исхраната.
Употреба: Медицина

испости повеќе

испостат
Вид збор: Глагол, свршен
Додржи пост до крај.
Албански: agjëroj deri në fund

периз повеќе

Вид збор: Именка, машки род
диета
Турски: perhiz
Употреба: Архаизам , Медицина
Примери:
Држи периз два-три дена.