die out - онтологија

дотлее повеќе

дотлеат
Вид збор: Глагол, свршен
Го заврши животот осамено, повлечено.
Албански: shuhet
Употреба: Преносно значење

замре повеќе

замрат
Вид збор: Глагол, свршен
Престане да дава јасни знаци на живот.
Албански: ndërprej

запаѓа повеќе

запаѓаат
Вид збор: Глагол, несвршен
замира, изумира
Албански: shuhem

изумира повеќе

Види и: изумре (св.)
изумираат
Вид збор: Глагол, несвршен
изумре

изумре повеќе

изумрат
Вид збор: Глагол, свршен
Умре не оставајќи никакво потомство.
Албански: vdes
Умре еден по друг, сите.
Албански: vdes

мртвее повеќе

мртвеат
Вид збор: Глагол, несвршен
Замира, живее во мртвило, без активност.

одумира повеќе

Види и: изумира (несв.)
одумираат
Вид збор: Глагол, несвршен
изумира
Употреба: Екологија

пропадне повеќе

пропаднат
Вид збор: Глагол, свршен
Доживее пропаст.
Албански: shuhet
Употреба: Преносно значење