dictate - онтологија

диктат повеќе

мн. диктати
Вид збор: Именка, машки род
наложување, притисок, присилување
Албански: diktat
Употреба: Дипломатија , Преносно значење

диктира повеќе

диктираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Зборува, кажува или чита нешто што друг го запишува од збор до збор.
Албански: diktoj
Наложува некому нешто да прави, заповедува, условува, наметнува своја волја.
Албански: diktoj
Употреба: Преносно значење

издиктира повеќе

Види и: диктира (св. и несв.)
издиктираат
Вид збор: Глагол, свршен
диктира

подиктира повеќе

Види и: диктира (св. и несв.)
подиктираат
Вид збор: Глагол, свршен
Диктира текст малку, кратко време.