diaspora - онтологија

дијаспора повеќе

(едн.) дијаспората
Вид збор: Именка, женски род
Растурени делови на некои народи или религиозни малцинства низ светот.
Албански: diasporë
Економска и политичка емиграција, луѓе на работа надвор од својата татковина.
Албански: diasporë, mërgatë
Употреба: Преносно значење