dialysis - онтологија

дијализа повеќе

мн. дијализи
Вид збор: Именка, женски род
Одвојување на слузести материи при осмозата.
Албански: dializë
Употреба: Хемија
Постапка (обично при оштетени бубрези) на отстранување супстанции од организмот што обично се излачуваат преку бубрезите.
Албански: dializë
Употреба: Медицина