diagnosis - онтологија

дијагноза повеќе

мн. дијагнози
Вид збор: Именка, женски род
Утврдување болест преку преглед на болниот.
Албански: diagnozë
Употреба: Медицина
Установување, процена на состојбата на нешто.
Албански: diagnozë
Употреба: Преносно значење , Разговорно

наод повеќе

мн. наоди
Вид збор: Именка, машки род
Тоа што ќе се најде прин медицинско испитување.
Употреба: Медицина