devaluation - онтологија

девалвација повеќе

мн. девалвации
Вид збор: Именка, женски род
Законско намалување на вредноста на една валута со решение на владата или на централната банка на една земја.
Албански: devalvim
Употреба: Економија
Намалување на вредноста на нешто, обезвреднување, омаловажување.
Албански: zhvlerësim
Употреба: Преносно значење

уривање повеќе

Вид збор: Именка, среден род
(за цена, вредност) соборување, намалување, девалвација
Албански: zhvlerësim
Употреба: Преносно значење