despotism - онтологија

деспотизам повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
неограничена, апсолутна власт
Албански: despotizëm

деспотство повеќе

мн. деспотства
Вид збор: Именка, среден род
Држава, покраина под владеење на деспот.
Албански: territor nën sundimin despot
Употреба: Историја