desensitize - онтологија

претрпне повеќе

претрпнат
Вид збор: Глагол, свршен
Се навикна на нешто непријатно, стане бесчувствителен.
Албански: i mpirë, pa ndjenja

умртви повеќе

Види и: усмрти (св.)
умртват
Вид збор: Глагол, свршен
Направи неосетлив.
Албански: pandjeshëm
Употреба: Медицина , Преносно значење