desecrate - онтологија

бесчести повеќе

бесчестат
Вид збор: Глагол, несвршен
За сакрални објекти – сквернави.
Албански: fyej
Употреба: Религија
Примери:
Насилниците ги бесчестеа храмовите и гробовите.

оскверни повеќе

осквернат
Вид збор: Глагол, свршен
Лиши од чистота, од светост, испогани.
Албански: përdhos, fyej