descent - онтологија

корен повеќе

мн. корени
Вид збор: Именка, машки род
Потекло на нешто, род.
Албански: origjin, prejardhje
Употреба: Граматика

потекло повеќе

(едн.) потеклото
Вид збор: Именка, среден род
Припадност по раѓање (кон фамилија, нација, класа).
Албански: prejardhje

произлез повеќе

мн. произлези
Вид збор: Именка, машки род
потекло

сметнување повеќе

Вид збор: Именка, среден род
симинање

стебло повеќе

мн. стебла
Вид збор: Именка, среден род
потекло, лоза
Албански: prejardhje
Употреба: Преносно значење