demon - онтологија

демон повеќе

мн. демони
Вид збор: Именка, машки род
Кај старите Грци - божество, добар или лош дух врзан за судбината на еден човек.
Албански: djall
Употреба: Митологија
лош дух, ѓавол
Албански: djall
Употреба: Религија
Лош човек, проклетник.
Албански: dreq
Употреба: Преносно значење