democratic - онтологија

демократичен повеќе

Види и: демократски (прид.)
демократичниот
Вид збор: Придавка
Што има својства на демократија, што е во демократски дух.
Употреба: Политика

демократски повеќе

Види и: демократија (ж.)
демократска
Вид збор: Придавка
Што е во смисла на демократијата.
Употреба: Политика