deformation - онтологија

деформација повеќе

мн. деформации
Вид збор: Именка, женски род
Промена на нормалниот облик на некое тело под некакво влијание; изменетост.
Албански: deformim

изобличеност повеќе

Види и: изобличен (прид.)
(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
деформација

искривеност повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Состојба на тоа што е искривено.