deed - онтологија

гест повеќе

мн. гестови
Вид збор: Именка, машки род
постапка, дело, чин
Албански: gjest, vepër

дело повеќе

мн. дела
Вид збор: Именка, среден род
Тоа што е сторено, направено.
Албански: fakt

тапија повеќе

мн. тапии
Вид збор: Именка, женски род
Судски заверен документ за сопственост на имот.
Турски: tapu
Употреба: Правда