decline - онтологија

деклинира повеќе

деклинираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Менува зборови по падежи.
Албански: deklinoj, lakoj
Употреба: Граматика

доспадне повеќе

доспаднат
Вид збор: Глагол, свршен
Спадне до определена мера, до крај.

заод повеќе

Види и: залез (м.)
(едн.) заодот
Вид збор: Именка, машки род
залез
Албански: perëndon
Употреба: Преносно значење

одмавне повеќе

одмавнат
Вид збор: Глагол, свршен
Со мавтање, со движење на раката или на главата покаже несогласување, одбивање или помирување со нешто.
Албански: valvitje, tundje dore

откаже повеќе

откажат
Вид збор: Глагол, свршен
(се откаже) Одбие, напушти нешто што по закон му припаѓа, му следува.
Албански: refuzoj
Употреба: Правда

членува повеќе

членуваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Именката или придавката ја става во членска форма.
Албански: lakon, trajton, deklinon
Употреба: Граматика