declamation - онтологија

декламација повеќе

мн. декламации
Вид збор: Именка, женски род
Текст (обично песна) што се декламира, се рецитира.
Албански: deklamim, recitim
(обично во мн.) Бессодржаен говор, кажување, празни, патетични зборови.
Албански: deklamim
Употреба: Преносно значење