debt - онтологија

борч повеќе

мн. борчови
Вид збор: Именка, машки род
Долг, тоа што некој некому му должи.
Турски: borç
Употреба: Архаизам

долг повеќе

мн. долгови
Вид збор: Именка, машки род
Заем во пари или во некоја друга материјална вредност што треба да се врати некому.
Албански: borxh
Употреба: Економија

обврска повеќе

мн. обврски
Вид збор: Именка, женски род
долг
Албански: borxh
Употреба: Економија

побарување повеќе

мн. побарувања
Вид збор: Именка, среден род
Долг што треба да се наплати.
Албански: borxh, huazim
Употреба: Економија