deadlock - онтологија

парализа повеќе

(едн.) парализата
Вид збор: Именка, женски род
застој, немоќ, беспомошност
Албански: paralizë, bllokim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Генералниот штрајк доведе до парализа на јавниот живот.