day - онтологија

ден повеќе

мн. денови
Вид збор: Именка, машки род
Времето од изгревање до заоѓање на сонцето.
Српски: дан Албански: ditë Бугарски: ден
Деноноќие (ден и ноќ заедно), период од дваесет и четири часа.
Албански: ditë
Употреба: Физика
Определен датум поврзан со некој настан, посветен на некого или на нешто.
Албански: ditë

денчок повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
ден