dandelion - онтологија

глуварче повеќе

мн. глуварчиња
Вид збор: Именка, среден род
Растение со долга дршка, со жолти цветови кои се претвораат во пуфка составена од ситни семиња што ги разнесува ветрот.
Латински: Taraxacum officinale Албански: luleradhiqe
Употреба: Ботаника

млечка повеќе

мн. млечки
Вид збор: Именка, женски род
глуварче
Латински: Taraxacum officinale Албански: luleradhiqe
Употреба: Ботаника