cult - онтологија

култ повеќе

мн. култови
Вид збор: Именка, машки род
Религиозна почит изразена со обреди.
Албански: kult
Употреба: Религија
Обожавање, извонредна почит кон некого или нешто.
Албански: kult
Употреба: Преносно значење